Typowe usterki i sposoby naprawy wózków widłowych
Wózki widłowe stanowią istotne wyposażenie wielu przedsiębiorstw, zapewniając niezawodny i wydajny sposób na przenoszenie nawet bardzo ciężkich ładunków. Jednak, jak każda maszyna, mogą one ulegać rozmaitym awariom podczas codziennego, intensywnego użytkowania oraz wymagać naprawy. W poniższym artykule omawiamy typowe usterki wózków widłowych i sposoby skutecznego radzenia sobie z nimi. Zapraszamy do lektury!
Uszkodzenie mechanizmu unoszenia
Jednym z najbardziej obciążanych elementów wózka widłowego jest mechanizm odpowiedzialny za podnoszenie i opuszczanie ładunków. W związku z tym może on ulegać rozmaitym usterkom, takim jak awarie złączy, zaworów czy połączeń liniowych, które powodują mniej wydajną pracę i mogą prowadzić do poważniejszych uszkodzeń. Problematyczne może też okazać się zniszczenie wideł, karetki czy masztu.
Pęknięcia, wygięcia, wyszczerbienia i wszelkie inne wady mechaniczne powinny skłonić operatora do jak najszybszej naprawy wózka widłowego oraz jego zużytych części poprzez ich wymianę. Nawet niewielkie uszkodzenia wystarczą, by spowodować niebezpieczeństwo dla operatora lub innych osób znajdujących się w otoczeniu niesprawnego wózka widłowego.
Zużyte opony
Opony są kolejnym ważnym elementem, który w dużej mierze odpowiada nie tylko za wydajność, ale też bezpieczeństwo użytkowania wózka widłowego, więc musi być zachowany w dobrym stanie. W związku z tym operator przed rozpoczęciem pracy powinien dokładnie sprawdzać, czy na oponach nie ma śladów nadmiernego zużycia ani uszkodzeń.
W razie ich wystąpienia opony należy bezzwłocznie wymienić. Podczas zmiany upewnij się jednak, że są one napompowane do właściwego ciśnienia. Dodatkowo przed użyciem sprawdź, czy są one bezpiecznie przymocowane do felg za pomocą nakrętek lub śrub. Co istotne, jeśli chcesz mieć pewność, że Twój wózek widłowy będzie zachowany w dobrym stanie i nie zaskoczy Cię żadna awaria, powinieneś przeprowadzać regularne przeglądy techniczne.