Podstawowe parametry techniczne wózków widłowych
Wybór wózka widłowego nie jest prostym zadaniem. Musi on bowiem spełniać indywidualne wymagania danego zakładu i być dostosowany do charakteru jego docelowej pracy. Aby jednak dokonać właściwej decyzji, powinieneś zapoznać się ze szczegółową specyfikacją wybranego modelu. Jakie są podstawowe parametry techniczne wózków widłowych, które należy zawsze brać pod uwagę? Odpowiadamy na to pytanie w artykule!
Jakie są najważniejsze parametry wózków widłowych?
Zadaniem wózka widłowego jest przede wszystkim unoszenie i transportowanie ciężkich ładunków z jednego punktu do drugiego, a także układanie ich nawet na bardzo dużych wysokościach. Na możliwości załadunkowe i wyładunkowe pojazdu wpływają więc przede wszystkim takie parametry, jak:
- nośność (maksymalny ciężar, jaki wózek widłowy jest w stanie przewozić),
- siła uciągu (maksymalny ciężar ładunku, jaki wózek widłowy jest w stanie ciągnąć za sobą),
- udźwig (maksymalny ciężar, jaki wózek widłowy jest w stanie podnieść na daną wysokość – określany jako udźwig nominalny lub zredukowany).
Powyższe parametry dotyczą zarówno sztaplarek elektrycznych, jak i wózków spalinowych i nazywane są wielkościami znamionowymi.
Pozostałe istotne parametry sztaplarek
Jeśli chcesz precyzyjnie określić możliwości danego wózka widłowego oraz dostosować jego wybór do swoich potrzeb, zwróć uwagę na kilka dodatkowych aspektów. Znając możliwe obciążenia sztaplarki, weź też pod uwagę maksymalną wysokość, na którą jest ona w stanie podnieść ładunek.
Ponadto istotne mogą się okazać takie cechy, jak prędkość pojazdu, jego wymiary i waga, a także promień zawracania. Nie zapomnij też o rodzaju podłoża, do jakiego wózek ma być przystosowany, zdolności pokonywania wzniesień, jak również pochyleniu masztu i przesuwu wideł. Wszystko to wpłynie na komfort późniejszego użytkowania maszyny.